Tujerodna drevesa poraščajo približno 4 % evropskih gozdov. Razširjenost različnih (invazivnih) tujerodnih drevesnih vrst (TDV) v evropskem prostoru je realnost in alpsko območje ni izjema. Večino tujerodnih dreves so v alpski prostor vnesli namenoma. V gozdnih in mestnih območjih so jih sadili in pospeševali zaradi različnih pozitivnih lastnosti.
V okviru projekta ALPTREES smo uspeli identificirati več kot 530 TDV, ki uspevajo v gozdovih in urbanih območjih alpskega prostora. Podnebne razmere so se spremenile od prvih poskusov vnosa TDV v naše gozdove in urbana območja. Poleg tega se podnebne razmere v alpskem prostoru spreminjajo hitreje kot v drugih regijah, tako da so ekosistemi tega prostora še bolj ranljivi. Ne glede na to, ali TDV vidimo kot grožnjo ali potencial, je treba z njimi gospodariti; predvsem tistimi, ki so že naturalizirane in uspevajo na našem območju.
Do Priročnika lahko dostopate na spodnji e-povezavi:
https://www.alpine-space.org/projects/alptrees/handbook/alptrees_mhb_2_slo.pdf
Več o rezultatih projekta ALPTREES si lahko ogledate na spletni strani:
https://www.alpine-space.org/projects/alptrees/en/home
ALPTREES projekt je sofinanciran s strani transnacionalnega programa Interreg V-B Območje Alp iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
S prijavo boste redno prejemali obvestila o novih razvojnih vsebinah na Razvojni agenciji Sora
S posredovanjem svojega e-naslova se strinjam z uporabo mojih podatkov za namene obveščanja.