V začetku oktobra je v okviru projekta JeloviZA potekalo zanimivo predavanje dr. Ala Vrezca z Nacionalnega inštituta za biologijo o spremljanju gnezdenja gozdnih sov, predvsem sove kozače na Jelovici.
Nekaj najbolj zanimivih dejstev o sovah in sovi kozači:
- V Evropi gnezdi 13 vrst sov. Dokaz, kako biotsko raznolika in bogata je Slovenija, predstavlja dejstvo, da v Sloveniji gnezdi kar 10 vrst sov.
- Kozača je največja duplarica slovenskih gozdov.
- Kozače, ki živijo na območju Slovenije, so temnejše in večje kot finske.
- Samo na območju Slovenije živijo tako barvno zelo različne kozače: od finskega tipa belih kozač vse do črnih oziroma tako imenovanih melanističnih sov.
- Triglavski narodni park je edini park v Alpah, kjer domuje kozača.
- Te velike ujede so izjemno teritorialne: če gnezdišče, ki ga ima par propade, bosta samec in samica še vedno ostala na istem mestu, ne bosta pa več gnezdila.
- Nočna plenilka kozača velja za najbolj agresivno sovo v Evropi, morda tudi na svetu, zato preglede dupel lahko opravijo samo usposobljeni obročkovalci. Spremljanje gnezdilnic vedno izvajajo v paru: eden opazuje, drugi izvaja monitoring.
- Spremljanje gnezdilnic za kozače in obročkanje izkušeni obročkovalci izvajajo zaščiteni z motoristično čelado, ki je obdana s peno. S tem je na eni strani zaščiten obročkovalec, na drugi strani pa sova, da se ne poškoduje z udarcem med njenim silovitim napadom.
- Udarec sove kozače je tako silovit, kot bi nam nekdo z vso silo vrgel košarkarsko žogo v glavo.
- Kozača izleže praviloma 3 jajca.
- V Sloveniji so zabeležili najstarejšo kozačo, ki je imela več kot 17 let.
- Kozačino najljubšo prehrano predstavljajo voluharice, miši in polhi.
- Kozača je razširjena v severni, srednji, južni in vzhodni Evropi ter od Skandinavije prek Rusije vse do pacifiške obale
- Kozača sodi med evropsko pomembne vrste Nature 2000.
Oglašanje lesne sove, oglašanje kozače, oglašanje koconogega čuka
Bodimo spoštljivi obiskovalci v občutljivem življenjskem prostoru živali in rastlin.
Projekt JeloviZA sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP.
Foto, video: dr. Al Vrezec, NIB, APO, RAS
Vir: Vrezec A. 2023. Spremljanje gnezdenja gozdnih sov v slovenskih gozdovih s poudarkom na sovi kozači (Strix uralensis) in Jelovici. Nacionalni inštitut za biologijo, Ljubljana.
Zapisala: Anita P. Oman, RAS