Kozača, naša druga največja sova, ima neverjetno občutljive oči in sluh, neslišen let pa ji omogoča lov malih sesalcev, ptic, dvoživk in žuželk.
Kozača imenovana tudi Uralska sova (znanstveno ime Strix uralensis) je srednje velika sova, ki živi v Evropi in celotni Srednji Aziji do Daljnega vzhoda, najdemo pa jo tudi na Jelovici. Gnezdi v duplih, vrhovih odlomljenih dreves ali zapuščenih gnezdih drugih večjih ptic, pa tudi v starih, sklenjenih gozdovih, redkeje pa tudi na primernih mestih v stavbah ali skalovju.
Slovensko ime je tej sovi dal Fran Erjavec, saj ga je njeno oglašanje spominjalo na kozje meketanje.
Občutljiva je na pretirano sečnjo debelih in starih dreves in vsa druga gozdna dela v času gnezdenja. Kozača dobro sprejema gnezdilnice, v ta namen bomo tudi v projektu JeloviZA obnovili 25 gnezdilnic za kozače na območju Jelovice.
Za gnezdo skrbi samica, samec pa ji medtem prinaša hrano. Tudi ko so mladiči izvaljeni, je lov glavna dolžnost samca, večja samica pa medtem brani mladiče, pri čemer je lahko precej nevarna tudi človeku. Kot pri ostalih sovah tudi pri kozači mladiči poskačejo iz gnezda še preden poletijo.
Raznolika kraška narava Jelovice predstavlja življenjski prostor številnim zavarovanim živalskim vrstam, še posebej pticam in gozdnim kuram, kot so divji petelin, gozdni jereb, triprst detel in sova kozača.
Foto: Arhiv ZRSVN
Projekt JeloviZA sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP v višini 1.143.298,04 EUR.
S prijavo boste redno prejemali obvestila o novih razvojnih vsebinah na Razvojni agenciji Sora
S posredovanjem svojega e-naslova se strinjam z uporabo mojih podatkov za namene obveščanja.