Projekt poskuša izboljšati odnos osnovnošolcev do lokalno pridelane hrane. Osnovne šole želijo zmanjšati odpadke hrane in omogočiti čim več lokalno pridelane hrane na šolskih jedilnikih. Kljub iniciativam in organiziranju različnih promocijskih dogodkov otroci lokalno pridelano hrano velikokrat zavračajo. Z vzpostavitvijo učilnic v naravi z različnimi učnimi vrtovi otroci skozi izkustveno učenje spoznavajo, kako je hrana pridelana, koliko truda je vloženega in kakšen je »pravi« okus naravno pridelane hrane.
Faza 1: Vzpostavitev učilnic v naravi
Faza 2: Izkustveno učenje v naravnem okolju
Cilj projekta je vzpostavitev pogojev izkustvenega učenja otrok za naravno pridelavo hrane in spodbujanje pozitivnega odnosa do naravno pridelane hrane. Dolgoročno se želi s projektom doseči povečanje lokalne prehranske samooskrbe, povečanje lokalne pridelave in porabe na lokalnih trgih ter povečano prehranjevanje otrok z lokalno pridelano hrano v osnovnih šolah.
Vzpostavljene učilnice v naravi so namenjene tudi izvajanju rednih učnih vsebin, šolskih in obšolskih dejavnosti, saj učencem omogočajo izkustveno učenje, kar prispeva h kakovostnejšemu pedagoškemu procesu tudi pri drugih šolskih predmetih in dejavnostih. Učilnica v naravi je torej prostor za raziskovanje, poizkušanje, prostor za pridobivanje znanja neposredno z izkušnjami.
Osnovne šole so imenovale tudi mentorje vzpostavljenih učilnic v naravi. Naloga mentorjev je, da razvijejo programe izkustvenega učenja, ki se že izvajajo v vzpostavljenih učilnicah. Poudarek programov je na razvijanju pozitivnega odnosa otrok do narave in lokalno pridelane hrane, raziskovanje poti od semena do ploda, od vrta do krožnika. V vsebine, ki se izvajajo v učilnicah v naravi, so vključeni vsi učenci posamezne osnovne šole.
Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja RS 2014–2020.
Vrednost celotnega projekta: 92.113,63 EUR
Sofinanciranje iz sredstev CLLD: 67.831,29 EUR
Jerneja Klemenčič Lotrič
jerneja.lotric@ra-sora.si,
04 50 60 222
S prijavo boste redno prejemali obvestila o novih razvojnih vsebinah na Razvojni agenciji Sora
S posredovanjem svojega e-naslova se strinjam z uporabo mojih podatkov za namene obveščanja.