Koncerti v treh Marijinih cerkvah – vabljeni na tretjega, v Bukov Vrh

02. junija 2025
"
Bliža se še zadnji, tretji koncert, ki na unikaten način predstavlja srednjeveške Marijine pesmi v Marijinih cerkvah na Loškem, tokrat v Bukovem Vrhu.
"

                                                                                           

Deležni smo bili zelo lepega odziva udeležencev na prvih dveh koncertih srednjeveških Marijinih pesmi, ki sta se odvijala v soboto, 24. 5. v crngrobški cerkvi in v nedeljo, 25. 5. 2025 v cerkvi v Davči.

Vokalne razsežnosti profesionalnih glasbenikov ob spremljavi instrumentov, ki sodijo v čas srednjega veka, so udeležence prevzele in jim ponudile svojevrstno duhovno – glasbeno doživetje.

V kolikor cenite sakralno dediščino in želite biti tudi vi del obogatenih vsebin v nekaterih bolj atraktivnih Marijinih cerkvah na Loškem, vas vabimo še na tretji koncert tega cikla, ki bo:

V Bukovem Vrhu koncert nadgrajuje že tradicionalni praznik na Binkoštni ponedeljek, kjer bo poskrbljeno tudi za manjšo pogostitev in prijetno druženje.

Janez Jocif, umetniški vodja koncertov, v predstavitev programa podaja naslednji zapis:

KONCERT SREDNJEVEŠKIH MARIJINIH PESMI

iz kodeksa »Cantigas de Santa Maria« Alfonsa X. El Sabia, Španija, 13. stoletje

Izvajalci:

Federica Lo Pinto / vokal

Tilen Udovič / vokal, fidel, rebek

Janez Jocif / strunska lajna, portativ, piščali, dude, umetniški vodja

Ena največjih glasbenih zbirk evropskega srednjega veka nosi  ime »Cantigas de Santa Maria«. V 13. stoletju jo je v Španiji dal zapisati tedanji kralj Kastilije Alfonso X. z vzdevkom El Sabio – Modri, v njej pa je zbrano preko 300 pesmi posvečenih Jezusovi materi Mariji. Ker so na Alfonsovem dvoru nekaj desetletij v sožitju bivale tri največje svetovne religije krščanstvo, judovstvo in islam, tudi v pesmih čutimo glasbene vplive in prepletanja celotnega srednjeveški Evropi poznanega sveta.

Med najstarejšimi – le nekaj desetletij mlajši od nastanka omenjene glasbene zbirke – je božjepotna cerkev v Crngrobu, njej pa sledijo mnoge manjše Marijine cerkve posejane po nekdanjem posestvu Freisinških škofov. Vse predstavljajo nekakšno projekcijo duhovnega v naš s čutili zaznavan čas in prostor. S projektom Sakralna dediščina povezuje in bogati poskušamo nekaterim izmed njih neponovljivi in presežni fizični prisotnosti dodati še zvočno podobo, povezano s časom njihovega nastanka. Koncertni projekt je namenjen vsem ljubiteljem glasbe in sakralne umetnosti, predvsem pa tistim domačinom, ki jim dragoceni ambienti pomenijo vsakdanji stik s presežnim.

Vabljeni, da se nam pridružite!

Deli na socialna omrežja

Bližnjice do pomembnih vsebin

Prijavi se na E-novice

S prijavo boste redno prejemali obvestila o novih razvojnih vsebinah na Razvojni agenciji Sora

S posredovanjem svojega e-naslova se strinjam z uporabo mojih podatkov za namene obveščanja.