Prijavi se na E-novice
S prijavo boste redno prejemali obvestila o novih razvojnih vsebinah na Razvojni agenciji Sora
S posredovanjem svojega e-naslova se strinjam z uporabo mojih podatkov za namene obveščanja.
Z rejci drobnice škofjeloškega območja smo si v okviru projekta Iz drobnice ogledali dobre prakse reje drobnice in predelave na območjih Posočja, Bele Krajine, Solčave in Avstrije.
V bližini Železne Kaple v Avstriji smo obiskali ekološko kmetijo Biohof Luschnig, ki se ukvarja s kozjerejo in rejo perutnine. Kmetija se specializira za rejo koz molznic in predelavo v mlečne izdelke. Ogledali smo si hlev za rejo koz, katerega največja kapaciteta je 60 živali. Kozje mleko predelujejo v različne izdelke, med katerimi prevladujejo siri z različnimi okusi in teksturami. Izdelki kmetije so na lokalnem trgu dobro sprejeti, k čemer veliko prispeva tudi lastni marketing o pomenu kozjega mleka. Za lažje trženje so razvili lastno blagovno znamko Biohof Luschnig. Distribucija mlečnih izdelkov v manjše trgovine v okolici poteka preko lastnega kanala, del izdelkov pa odpeljejo tudi v večji distribucijski center v Železni Kapli.
Rejci iz Avstrije so predstavili posebno inovacijo Ecolets – pelete iz ovčje volne, ki predstavljajo idealno gnojilo za vrtnine. Ta inovativen produkt je bil v Avstriji razglašen za najboljši ekološki produkt leta 2023.
V Posočju smo si ogledali sirarno, hlev in kamp na ekološki kmetiji Jelinčič, ki redi 70 mlečnih ovc. Na ekološki kmetiji Škander je sledil ogled hleva in molzišča za 160 ovc na osnovi nizko tehnološkega programa. Gospodar ekološke kmetije Černuta, ki se lahko pohvali z rejo 240 ovc, je predstavil hlev in sodobno opremo sirarne, kupljene v okviru projekta.
Ogled dobrih praks Bele Krajine se je začel v Šokčevem dvoru, izjemnem spomeniku arhitekturne, rokodelske in življenjske dediščine Bele Krajine.
Sledil je ogled ekološke kmetije Peteh, Vučji ogrizek, ki na 50 ha kraških zemljišč pridelujejo osnovno krmo za 250 ovc in predstavitev opreme kupljene v okviru projekta.
V Beli Krajini smo si ogledali tudi ekološko kmetijo Totter, kjer obdelujejo 43 ha površin in so usmerjeni predvsem v ovčjerejo, prašičerejo in deloma v poljedelstvo.
Z ogledi dobrih praks reje drobnice in predelave na Solčavskem smo pričeli na kmetiji Matk. Ogledali smo si hlev za koze, predelovalne prostore ter se prepričali v čudovite okuse mlečnih izdelkov iz ekološkega kozjega mleka.
Na kmetiji Spodnji Jerovčnik so nam predstavili dosuševanje sena, avtomatsko krmljenje in nastiljanje.
Dober primer reje drobnice in turizma smo si ogledali na turistični kmetiji Loger v Zgornji Savinjski dolini. Na kmetiji, kjer kmetujejo na ekološki način, se ovce, koze in govedo gibljejo prosto ali v čredinkah na pašniku. Ponudba kmetije se dopolnjuje z gostinsko ponudbo in oddajanjem sob.
Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja RS 2014 – 2020. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014 – 2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Za vsebino je odgovorna Razvojna agencija Sora, LAS loškega pogorja.
S prijavo boste redno prejemali obvestila o novih razvojnih vsebinah na Razvojni agenciji Sora
S posredovanjem svojega e-naslova se strinjam z uporabo mojih podatkov za namene obveščanja.