Hišna imena so odraz zgodovine določenega kraja, z njimi se ohranja narečni govor, žal pa hišna imena z novimi lastniki in podiranjem starih stavb tonejo v pozabo, čeprav se določene domačije prepoznavajo zgolj po hišnem imenu, ne po priimku lastnika. Gre za ohranjanje kulturno-etnološke in jezikovne dediščine na podeželju, raziskavo nastanka imena domačije in njeno pojavljanje v preteklosti (izpis hišnih imen v župnijskih knjigah in franciscejskih katastrih), razlago imena (sodelovanje z lokalnimi društvi, krajevnimi skupnostmi, osnovnimi šolami), uporabo hišnih imen v narečju (delovna srečanja z zainteresiranimi lastniki hiš, poznavalci ljudskega izročila) ter strokovni popis hišnih imen (navedba imen v zgodovinskih arhivih, narečna oblika, pridevniška oblika, uporaba naglasnega znamenja, poknjižena oblika – Inštitut za slovenski jezik).
Z namenom ohranjanja in uporabe hišnega imena se izdelajo brošure s predstavitvijo imen hiš in z njimi povezane zgodbe po posameznih vaseh ter označevalne tablice za posamezne domačije. Zbrana hišna imena se vpišejo tudi v spletni leksikon (www.hisnaimena.si). Z oživljanjem uporabe hišnih imen na Škofjeloškem bomo tako podeželsko prebivalstvo kot tudi prebivalce urbanih območij spodbudili k sodelovanju ter prispevali h krepitvi lokalne identitete.
Hišna imena v krajevni skupnosti Stara Loka – Podlubnik (.pdf) |
Hišna imena v vaseh Dobravšce, Dolenja Dobrava, Gorenja Dobrava, Gorenja vas in Todraž (.pdf) |
Omejitve in ukrepi za preprečevanje širjenja corona virusa so nam preprečili izvedbo skupnih srečanj z vsemi krajani na območju popisa hišnih imen v letu 2020.
Ob nadaljevanju ugodnega trenda glede števila okuženih s korona virusom pričakujemo, da bomo konec maja oz. v juniju organizirali srečanja krajanov iz območij popisa v lanskem letu.
S prijavo boste redno prejemali obvestila o novih razvojnih vsebinah na Razvojni agenciji Sora
S posredovanjem svojega e-naslova se strinjam z uporabo mojih podatkov za namene obveščanja.